LP Best Price - 22,440- ONLY-Lenovo 15 (2025), Intel Celeron Dual Core N4500 - (8 GB/256 GB SSD/Intel UHD Graphics/Windows 11 Pro) Thin and Light Business Laptop/15.6" FHD Display/Black/1.6 kg/MS Office 2021
- Get link
- X
- Other Apps
Lenovo 15 (2025), Intel Celeron Dual Core N4500 - (8 GB/256 GB SSD/Intel UHD Graphics/Windows 11 Pro) Thin and Light Business Laptop/15.6" FHD Display/Black/1.6 kg/MS Office 2021
Additional details
| Colour | Black |
|---|---|
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Other Special Features of the Product | HD Audio, Lightweight, Anti-Glare Coating, Numeric Keypad |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Co-Processor | Intel UHD Graphics |
| Hard Disk Description | SSD |
| Item Weight | 1.5 Kilograms |
| Video Processor | Intel |
| Specific Uses For the Product | Entertainment, Student, Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Windows 11 Pro, Microsoft Office 2021 |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | Mouse, Headphone, Speaker |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 32.3L x 2.1W x 22.1Th Centimeters |
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 RPM |
| Video Output | HDMI |
Display
| Screen Size | 15.6 Inches |
|---|---|
| Scanner Resolution | 1080p |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | LED |
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
| Display Technology | LED |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Maximum Display Brightness | 250 Nit |
| Color Gamut | 45.0 |
| Screen Finish Type | Matte |
Battery
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Battery Life | 6 Hours |
| Lithium Battery Energy Content | 42 Watt Hours |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
|---|---|
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
| Computer Wireless Type | Bluetooth, 802.11ax |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Bluetooth support? | Yes |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6 |
Audio
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
|---|---|
| Speaker Description Built-in | n Dual Speakers |
| Audio features | Speakers |
| Audio Recording | Yes |
Processor
| Processor Type | Celeron |
|---|---|
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Processor Brand | Intel |
| CPU Model Number | Intel Celeron Dual Core N4500 |
| CPU Model Speed Maximum | 2.8 GHz |
| CPU L3 Cache | 4 MB |
Item details
| Brand Name | Lenovo |
|---|---|
| Model Name | Lenovo 15 |
| Model Year | 2025 |
| Model Number | Lenovo 15 |
| Box Contents | LAPTOP, POWER ADAPTER, USER GUIDE |
| Manufacturer | Lenovo |
| UPC | 198155326486 |
| Customer Reviews | 5.0 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0F6LK392D |
| Importer Contact Information | LENOVO INDIA PRIVATE LIMITED |
| Item Type Name | BUSINESS LAPTOP |
| Packer Contact Information | LENOVO INDIA PRIVATE LIMITED |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Warranty Description | 1 Year Manufacturing Warranty |
Memory
| RAM Memory Installed | 8 GB |
|---|---|
| Available Memory Slots | 1 |
| RAM Memory Technology | DDR4 |
| Memory Clock Speed | 2.8 GHRAM |
| Memory Maximum Size | 8 GB |
| Memory Speed | 3200 MHz |
| System RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Cache Memory Installed Size | 4 MB |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
Ports & Slots
| Total USB Ports | 3 |
|---|---|
| Hardware Interface | Solid State Drive |
| Number Of Ports | 5 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Total HDMI Port | 1 |
Input Devices
| Human Interface Types | Touch Pad |
|---|---|
| Keyboard Description | US English, Non-Backlit Full-Size Keyboard |
| Keyboard Layout | QWERTY |

Comments
Post a Comment