HP 255 G10 7000 Series AMD Ryzen 5 Quad Core 7520U 2.8Ghz Upto 4.3Ghz - (8 GB/512 GB SSD/AMD Radeon Graphics) 255 G10 Thin and Light Laptop (15.6 inch, Matt Silver, 1.45 kg)
| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | Techfront China, techfront china |
| Series | HP 255 |
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
| Resolution | 1366 x 768 |
| Package Dimensions | 23 x 6 x 6 cm; 1.47 kg |
| Batteries | 1 A batteries required. (included) |
| Processor Brand | AMD |
| Processor Type | Ryzen 5 |
| Processor Speed | 3.6 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Chipset Brand | AMD |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Operating System | DOS |
| Average Battery Life (in hours) | 4 Hours |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 41 Watt Hours |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop Chager |
| Manufacturer | Techfront China |
| Item Weight | 1 kg 470 g |
Comments
Post a Comment