LP Best Price - 16,490- ONLY-Primebook 4G, 2025(New, WiFi+4G) Android Based MediaTek MT8788 - (PrimeOS) 4G SIM Slot, Thin and Light Laptop (11.6 Inch, 1.065 Kg, Type C, USB, HDMI, MicroSD) (4GB/64GB eMMC Storage, Black)
- Get link
- X
- Other Apps
Primebook 4G, 2025(New, WiFi+4G) Android Based MediaTek MT8788 - (PrimeOS) 4G SIM Slot, Thin and Light Laptop (11.6 Inch, 1.065 Kg, Type C, USB, HDMI, MicroSD) (4GB/64GB eMMC Storage, Black)
Additional details
| Colour | Black |
|---|---|
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Operating System | PrimeOS |
| Other Special Features of the Product | SIM Slot, Memory Card Slot, Android |
| Graphics Description | Integrated |
| Graphics Co Processor | Mali-G72 |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Item Weight | 1.98 Kilograms |
| Video Processor | MediaTek |
| Specific Uses For Product | Personal, Student, Business |
| Webcam Capability | Yes |
| Automatic Backup Software Included | Webcam |
| Form Factor | Laptop |
| Hard Drive Interface | USB |
| Voltage | 3.6 Volts |
| Camera Description | Front |
| Graphics Ram Type | Shared |
| Compatible Devices | External displays, mice, keyboards, storage devices, printers, and other accessories via USB, HDMI, Bluetooth, and SIM card slots |
| Item Dimensions L x W x Thickness | 33L x 24W x 8.5Th Centimeters |
| Chipset Type | MediaTek MT8788 |
| Video Output | HDMI |
Display
| Screen Size | 11.6 Inches |
|---|---|
| Scanner Resolution | 1280 x 720 |
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display Type | IPS |
| Maximum Display Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Display Technology | IPS |
| Has Color Screen | Yes |
Battery
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
|---|---|
| Number Of Cells | 2 |
| Lithium Battery Energy Content | 29.6 Watt Hours |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Bluetooth |
|---|---|
| Wireless Technology | Cellular |
| Computer Wireless Type | Bluetooth |
| Cellular Technology | 4G |
| Bluetooth support? | Yes |
Audio
| Audio Output Type | Headphones, Speakers |
|---|---|
| Microphone Form Factor | Built-in |
| Audio features | The Primebook 4G has built-in speakers and supports headphones for audio output. |
Processor
| Processor Type | MediaTek MT8183 |
|---|---|
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Processor Brand | MediaTek |
| CPU Model Number | MT8788 |
| CPU Model Generation | 2019 |
| CPU Model Speed Maximum | 2 GHz |
Item details
| Brand Name | Primebook |
|---|---|
| Model Name | Primebook 4G |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | MT8788 |
| Box Contents | User Manual, Type C Charger, Primebook Laptop |
| Manufacturer | VVDN Technologies Private Limited, VVDN Technologies Private Limited, Plot No: CP-07, Sector-8, IMT Manesar, Gurugram, Haryana - 122050, +918318028842 |
| Global Trade Identification Number | 08908020945016 |
| Customer Reviews | 4.5 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank |
|
| ASIN | B0D1Y3MVGL |
| Item Type Name | Ultrathin Laptop |
| Manufacturer Contact Information | VVDN Technologies Private Limited, Plot No: CP-07, Sector-8, IMT Manesar, Gurugram, Haryana - 122050, +918318028842 |
| Packer Contact Information | VVDN Technologies Private Limited |
| Unit Count | 1 Count |
| Warranty Description | One year manufacturer warranty is non-transferable and valid for one year from the original date of purchase |
Memory
| RAM Memory Installed | 4 GB |
|---|---|
| Available Memory Slots | 1 |
| RAM Memory Technology | LPDDR4 |
| Ram Memory Maximum Size | 4 GB |
| Memory Speed | 1886 MHz |
| System RAM Type | DDR4 SDRAM |
| RAM Memory Slot Total Count | 1 |
Ports & Slots
| Total USB Ports | 4 |
|---|---|
| Hardware Interface | MicroSD, Bluetooth, USB Type C, 3.5mm Audio, Sim Card, mini HDMI, USB 2.0 |
| Number Of Ports | 7 |
| Total HDMI Port | 1 |
Input Devices
| Human Interface Types | Keyboard |
|---|---|
| Keyboard Description | Chiclet |
| Notebook Pointing Device Description | Touchpad |
| Keyboard Layout | QWERTY |
| Control Method | Touch |

Comments
Post a Comment