(Refurbished) HP Notebook 240 G6 6th Gen Intel Core i3 Business HD Laptop (8 GB DDR4 RAM/256 GB SSD/14" (35.6 cm) HD/Windows 10 Pro/MS Office/WiFi/Bluetooth/Webcam/Intel Graphics), Black
| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Series | HP 240 G6 |
| Colour | Black |
| Form Factor | Laptop |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Package Dimensions | 48.2 x 31.2 x 7.8 cm; 1.63 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Processor Speed | 2 GHz |
| Processor Count | 1 |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
| Hard Drive Size | 256 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Operating System | Windows |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 54 Watt Hours |
| Lithium Battery Weight | 50 g |
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
| Included Components | Laptop, Power Cord, Battery |
| Manufacturer | HP |
| Item Weight | 1 kg 630 g |
Comments
Post a Comment