Tv-Best-Price-5,999-Only-60 cm (24 inches) Linux Frameless Series HD Ready Smart LED TV VW24C3 (Black) | with 18 Months Warranty
- Get link
- X
- Other Apps
60 cm (24 inches) Linux Frameless Series HD Ready Smart LED TV VW24C3 (Black) | with 18 Months Warranty
Product information
Technical Details
| Brand | VW |
|---|---|
| Manufacturer | Beston Sky Vision Pvt Ltd, Beston Sky Vision Pvt. Ltd A-51, Sector 63 Rd, A Block, Sector 63, Noida, Uttar Pradesh, India-201301, Contact: 9532730000, info@bestonskyvision.com |
| Model | VW24C3 |
| Model Name | TV |
| Model Year | 2024 |
| Product Dimensions | 3 x 33.5 x 55.5 cm; 5 kg |
| Item model number | VW24C3 |
| Operating System | Linux-basedd |
| Hardware Interface | USB, Ethernet, HDMI |
| Graphics Coprocessor | MALI-G31 |
| Tuner Technology | DVB-T |
| Response Time | 8 Milliseconds |
| Resolution | 720p |
| Special Features | Supported Applications : Prime Video | Hotstar | Youtube | Sony Liv | Zee5 | plex | YUPPTV | eros now | TG | WIKIPEDIA |ALJAZEERA | Games | Aajtak | Smooth login to all these apps | 2 Year Warranty |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 Wall Mount Bracket, 1 Remote Control |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | One Click YouTube | Prime Video |
| Remote control technology | IR |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 24 Inches |
| Display Type | A+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Image contrast ratio | 4000:1 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Powerful Sound |
| Speakers Maximum Output Power | 24 Watts |
| Audio Wattage | 24 Watts |
| Voltage | 110 Volts |
| Wattage | 48 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Maximum Operating Distance | 9 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | AVI, MPEG |
| Includes Rechargeable Battery | No |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Beston Sky Vision Pvt Ltd |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 5 kg |

Comments
Post a Comment