MotherBord Best Price - ₹4,117 - ONLY-MSI A520M-A PRO Motherboard (AMD Ryzen 3000 3rd Gen AM4, DDR4, M.2, USB 3.2 Gen 1, HDMI, Micro ATX)
MSI A520M-A PRO Motherboard (AMD Ryzen 3000 3rd Gen AM4, DDR4, M.2, USB 3.2 Gen 1, HDMI, Micro ATX)
MSI A520M-A PRO Motherboard (AMD Ryzen 3000 3rd Gen AM4, DDR4, M.2, USB 3.2 Gen 1, HDMI, Micro ATX)
| Brand | MSI |
|---|---|
| Manufacturer | MSI, Micro-Star INT'L CO., LTD. No.69, Lide St., Zhonghe Dist., New Taipei City 235, Taiwan |
| Series | MSI A520M A PRO |
| Form Factor | Micro ATX |
| Item Height | 23.6 Centimeters |
| Item Width | 7 Centimeters |
| Product Dimensions | 20 x 7 x 23.6 cm; 635 g |
| Item model number | 7C96-001R |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 |
| Processor Socket | Socket AM4 |
| RAM Size | 64 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Are Batteries Included | No |
| Included Components | Motherboard, Manual, Sata Cables, MSI Case Badge, IO Shield, Product Registration Card, USB |
| Manufacturer | MSI |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Weight | 635 g |
Comments
Post a Comment