H61 Motherboard Kit With Processor I5 3470/3570/3470S/3330 ATX Gen 2.90Ghz To 3.80Ghz+ 16GB DDR3 RAM(8+8) + CPU Fan (2 Year Replacement Warranty)
Product information
| Brand | Generic |
|---|
| Manufacturer | COMPUTECH WORLD, COMPUTECH WORLD |
|---|
| Model | H61 Chipset Motherboard Combo |
|---|
| Model Name | H61 Motherboard + 16GB DDR3 Ram+ I5 3470/3570 Processor+ Cpu Fan |
|---|
| Product Dimensions | 20 x 20 x 6 cm; 500 g |
|---|
| Item model number | H61 Chipset Motherboard Combo |
|---|
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
|---|
| Memory Slots Available | 2 |
|---|
| Ram Memory Installed Size | 16 GB |
|---|
| RAM memory maximum size | 16 GB |
|---|
| Ram Memory Technology | DDR3 |
|---|
| Processor Type | Core i5 |
|---|
| Processor Socket | LGA 1155 |
|---|
| Compatible Processor Types | Intel Core i5-3470, Intel Core i5-3570, Intel Core i5-3470S, Intel Core i5-3330 |
|---|
| Processor model number | CORE I5 3470 |
|---|
| Graphics Card Interface | PCI Express |
|---|
| Compatible Devices | Personal Computer |
|---|
| Chipset Type | H61 |
|---|
| Number of items | 4 |
|---|
| Total USB ports | 6 |
|---|
| Manufacturer | COMPUTECH WORLD |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Item Weight | 500 g |
|---|
Comments
Post a Comment