H61 Motherboard Combo With ATX I3 3rd Gen Processor 3.0Ghz + 8GB DDR3 RAM + Free CPU Fan(2 Year Replacement Warranty & Lifetime Support)
Product information
| Brand | Generic |
|---|
| Manufacturer | COMPUTECH WORLD, COMPUTECH WORLD |
|---|
| Model | H61 Chipset Motherboard |
|---|
| Model Name | H61 Motherboard with processor i3 3rd Generation |
|---|
| Product Dimensions | 28 x 28 x 7 cm; 500 g |
|---|
| Item model number | H61 Chipset Motherboard |
|---|
| Memory Storage Capacity | 4 GB |
|---|
| Memory Slots Available | 2 |
|---|
| RAM Memory Installed Size | 8 GB |
|---|
| RAM memory maximum size | 16 GB |
|---|
| RAM Memory Technology | DDR3 |
|---|
| Processor Type | Core i3 |
|---|
| Processor Socket | LGA 1155 |
|---|
| Compatible Processor Types | Intel Core i3 3rd Gen |
|---|
| Processor model number | CORE I3 3rd |
|---|
| Graphics Card Interface | Integrated |
|---|
| Compatible Devices | Personal Computer |
|---|
| Chipset Type | H61 |
|---|
| Number of items | 4 |
|---|
| Total USB ports | 6 |
|---|
| Manufacturer | COMPUTECH WORLD |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Item Weight | 500 g |
|---|
Comments
Post a Comment