FOXIN H61 Motherboard Prime - LGA 1155 Socket with H4611 Chipset | Dual Channel DDR3 Max Memory Upto 16GB (8 GB x 2) RAM | CPU Supports LGA1155 Socket i3/i5/i7 Series CPU | NVME Port | for PC
Product information
| Brand | Foxin |
|---|
| Manufacturer | Foxin, Balaji Solutions Private Limited, Ecospace Business Park Plot No- 2F/11, Action Area II, Block-4B, 9TH Floor, Unit No - 902, Rajarhat Newtown, Kolkata, West Bengal 700156 |
|---|
| Model | FMB-H61 PRIME |
|---|
| Model Name | FMB-H61 PRIME |
|---|
| Model Year | 2023 |
|---|
| Product Dimensions | 23 x 3 x 17.5 cm; 347 g |
|---|
| Item model number | FMB-H61 PRIME |
|---|
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
|---|
| Memory Slots Available | 2 X DDR3 |
|---|
| RAM memory maximum size | 16 GB |
|---|
| Ram Memory Technology | DDR 3 |
|---|
| Processor Type | Core i7 |
|---|
| Processor Socket | 775 |
|---|
| Processor model number | i3/i5/i7 |
|---|
| Graphics Card Interface | PCI Express |
|---|
| Compatible Devices | Personal Computer |
|---|
| Special Features | Dual-channel DDR3, 16GB max, NVME slot for high-speed storage, 730-day warranty, BIS certified, LGA 1155 socket & H61 chipset, USB 2.0, HDMI, HD Audio |
|---|
| Chipset Type | Intel H61 Express |
|---|
| Number of items | 1 |
|---|
| Voltage | 1.5 Volts |
|---|
| Power Source | AC to DC |
|---|
| Batteries Required | No |
|---|
| Total USB ports | 6 |
|---|
| Manufacturer | Foxin |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Item Weight | 347 g |
|---|
Comments
Post a Comment