Geonix GX-H61 DDR3 Motherboard | 2.0 USB | Support M.2 and NVMe SSD | LGA 1155 Support Intel 2nd and 3rd Gen CPU | DDR3 RAM | 3 Years Warranty
Product information
| Brand | GEONIX |
|---|
| Manufacturer | GEONIX INTERNATIONAL PVT. LTD., Geonix International Pvt Ltd. |
|---|
| Series | GX-H61 D3 |
|---|
| Item Height | 3.5 Centimeters |
|---|
| Item Width | 17 Centimeters |
|---|
| Product Dimensions | 22 x 17 x 3.5 cm; 300 g |
|---|
| Item model number | GX-H61 D3 |
|---|
| Processor Type | Intel Core i7 |
|---|
| Processor Socket | LGA 1155 |
|---|
| Memory Technology | DDR3 |
|---|
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
|---|
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
|---|
| Memory Clock Speed | 1600 MHz |
|---|
| Graphics Card Interface | PCI Express |
|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 6 |
|---|
| Number of HDMI Ports | 1 |
|---|
| Number of Ethernet Ports | 1 |
|---|
| Voltage | 1.5 Volts |
|---|
| Included Components | ,,,,, |
|---|
| Manufacturer | GEONIX INTERNATIONAL PVT. LTD. |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Item Weight | 300 g |
|---|
Comments
Post a Comment