DesktopComputer Best Price - ₹10,499- ONLY-Desktop Computer Set, Core i5-2400, 8GB RAM, 128GB SSD, 20-inch Monitor, Keyboard, Mouse, Speakers
- Get link
- X
- Other Apps
Desktop Computer Set, Core i5-2400, 8GB RAM, 128GB SSD, 20-inch Monitor, Keyboard, Mouse, Speakers
Item details
| Brand Name | TECNICO |
|---|---|
| Model Number | TecnicoI5 2 8 128 fullset |
| Model Name | TecnicoI5 2 8 128 fullset |
| Box Contents | Speakers |
| Processor Brand | I5 |
| Model Year | 2023 |
| CPU Model Number | 2410 |
| Best Sellers Rank | #11,856 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #324 in Traditional Laptops |
| ASIN | B0F4R77CKW |
| Item Type Name | CPU |
| Item Height | 45 Centimeters |
| Manufacturer | Tecnico Factory Mumbai 8424991992 |
| Packer Contact Information | 8424991992 |
| Unit Count | 1 Set |
Display
| Screen Size | 20 Inches |
|---|---|
| Maximum Display Resolution | 1600 x 900 Pixels |
| Display Type | LED |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Scanner Resolution | 1600 x 900 |
| Native Resolution | 1600 x 900 |
Ports
| Total USB Ports | 3 |
|---|---|
| Total HDMI Port | 4 |
| Total Video Out Ports | 2 |
Audio
| Speaker Description | SPEAKER |
|---|---|
| Speaker Type | Stereo Desktop Speakers |
Additional details
| Operating System | Windows 11 |
|---|---|
| Specific Uses For the Product | Business |
| Personal Computer Design Type | Computer Tower |
| Colour | Black |
| Additional Features | Wifi |
| Hard Disk Description | HDD |
| Power Consumption | 350 Watts |
| Item Dimensions | 40 x 50 x 45 Centimeters |
| Item Weight | 4800 Grams |
| Specification Met | Business Desktop Computing |
| Video Output | Hdmi |
| Video Output Interface | HDMI |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Style Name | Business |
| Cooling Method | Air |
| Compatible Devices | Monitor |
| Power Plug Type | Type D |
| Total Expansion Slots Quantity | 2 |
| Language | English |
Processor
| Processor Type | Core i5 |
|---|---|
| Processor Speed | 3.2 GHz |
| Processor Socket | LGA 1155 |
| Processor Count | 1 |
| CPU Model Speed Maximum | 3.6 GHz |
Memory
| Cache Memory Installed Size | 8 MB |
|---|---|
| Drive Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Memory Slots Available | 2 |
| RAM Memory Installed | 8 GB |
| RAM Memory Technology | DDR3RAM |
| Memory Maximum Size | 16 GB |
| Memory Speed | 1800 MHz |
| RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 1333 |
Graphics
| Graphics Description | Integrated |
|---|---|
| Graphics Co-Processor | Intel HD Graphics |
| Graphics RAM Size | 256 |
| Graphics Ram Type | 72-Pin EDO SIMM Memory |
| Graphics Card Interface | PCI Express |
Connectivity
| Wireless Network Technology | Wi-Fi |
|---|---|
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi |
| Computer Wireless Type | Bluetooth |
| Wireless Technology | Wi-Fi |
Input Devices
| Human Interface Types | Mouse |
|---|---|
| Keyboard Description | Standard QWERTY Keyboard With Numeric Keypad |
| Keyboard Layout | QWERTY |

Comments
Post a Comment