Dell Inspiron 3030S Desktop, Windows 11 Home, Intel Core i3-12100 Processor, 8GB, 512GB, Wired Keyboard + Mouse, Win 11 + Office H&S 2024 + M365, 1 Year Onsite Hardware Service, McAfee 15 Months
Product information
| Brand | Dell |
|---|
| Manufacturer | Dell, Dell India Pvt. Ltd. |
|---|
| Series | Inspiron Small Desktop |
|---|
| Colour | I3 12th/8/512 |
|---|
| Item Height | 29 Centimeters |
|---|
| Item Width | 9.3 Centimeters |
|---|
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
|---|
| Product Dimensions | 29.2 x 9.3 x 29 cm; 4.02 kg |
|---|
| Item model number | Inspiron 3030S |
|---|
| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Type | Core i3 |
|---|
| Processor Speed | 4.3 GHz |
|---|
| Processor Socket | Socket A |
|---|
| RAM Size | 8 GB |
|---|
| Memory Technology | DDR5 |
|---|
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
|---|
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
|---|
| Hard Drive Size | 512 GB |
|---|
| Hard Disk Description | SSD |
|---|
| Hard Drive Interface | Solid State |
|---|
| Hard Disk Rotational Speed | 7200 |
|---|
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
|---|
| Graphics Chipset Brand | Intel |
|---|
| Graphics Card Description | Integrated |
|---|
| Graphics RAM Type | DDR5 SDRAM |
|---|
| Graphics Card Interface | Integrated |
|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 4 |
|---|
| Number of HDMI Ports | 1 |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Included Components | Keyboard |
|---|
| Manufacturer | Dell |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Item Weight | 4 kg 20 g |
|---|
Comments
Post a Comment