Tv-Best-Price-11999-Only-Redmi Xiaomi 80 cm (32 inches) F Series HD Ready Smart LED Fire TV L32MA-FVIN (Black)
- Get link
- X
- Other Apps
Redmi Xiaomi 80 cm (32 inches) F Series HD Ready Smart LED Fire TV L32MA-FVIN (Black)
Item details
| Brand Name | Redmi |
|---|---|
| Box Contents | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Remote Control, 4 screws, 2 x AAA Batteries |
| Model Name | TV |
| Model Year | 2024 |
| Model Number | L32MA-FVIN |
| Specific Uses For Product | Entertainment |
| Manufacturer | Xiaomi, TTE Electronics India Private Limited, Vikruthamala Village, Papanaidupeta Post, Yerpedu Mandal, Tirupati, Vikruthamala Village, Chitt oor, Andhra Pradesh, 517526 |
| Customer Reviews | 4.2 out of 5 stars |
| Best Sellers Rank | #269 in Electronics (See Top 100 in Electronics) #1 in Smart Televisions |
| ASIN | B0D4LJ9WVW |
Display
| Display Technology | LED |
|---|---|
| Resolution | 720p |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Screen Finish Type | Matte |
| HDR Format Supported | HDR 10 |
| Display Language Options | English Only |
| Response Time | 6.5 Milliseconds |
| Display Backlight Configuration | Direct-Lit |
| Display Backlight Technology | LED |
| Has Color Screen | Yes |
Connectivity
| Network Connectivity Technology | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
|---|---|
| Internet Applications | Netflix, Prime Video, Youtube, Hotstar |
| Audio Input | Auxiliary |
| Signal Format | Digital |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI, 3.5mm Audio |
| Wireless Technology Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Connector Type | USB, HDMI |
| Total USB 2.0 Ports | 2 |
| Total USB Ports | 2 |
Power
| Voltage | 240 Volts |
|---|---|
| Wattage | 50 Watts |
| Power Consumption | 50 Watts |
| Number of Batteries | 2 AAA batteries required. (included) |
Audio
| Audio Output Mode | Surround |
|---|---|
| Audio Encoding | Dolby Surround |
| Speaker Description | Built-in Speakers designed produce powerful stereo sound. |
| Speaker Maximum Output Power | 20 Watts |
| Number of Audio Channels | Dolby Audio |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Audio |
Measurements
| Screen Size Unit of Measure | 32 Inches |
|---|---|
| Item Dimensions D x W x H | 8D x 71.6W x 42.3H Centimeters |
| Item Weight Unit of Measure | 3830 Grams |
| Display Size Class | 32 Inches |
Features
| Product Features | Fire OS 7 | Supported Apps: Prime Video | Netflix | 12000+ apps from App Store | Voice Remote with Alexa | DTH Set-Top Box Integration to switch between DTH TV Channels and OTT apps from home screen | Display Mirroring - Airplay and Miracast |
|---|
Installation
| VESA Mount Type | Wall Mount & Table Mount |
|---|
System
| Operating Systems | FireOS |
|---|---|
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Controller Type | Remote Control |
| Control Method | Voice |
| Remote Control Technology | IR, Bluetooth |
Additional details
| Colour | Black |
|---|---|
| Warranty Type | 1 year warranty |
| Water Resistance Level | Not Water Resistant |
| Compatible Devices | Gaming Console,headphone,smartphone,speaker |
| Tuner Type | NTSC |
| Video Encoding Format | AV1,H.265,H.264,H.263,Real,MPEG1/2,VP8/VP9 |

Comments
Post a Comment