(Refurbished) Lenovo IdeaPad 6th Gen Intel Core i3 Thin & Light HD Laptop (8 GB DDR4 RAM/512 GB SSD/14" (35.6 cm)/Windows 11/MS Office/WiFi/Bluetooth/Webcam/Integrated Graphics)
Product information
| Brand | Lenovo |
|---|
| Manufacturer | Lenovo |
|---|
| Series | Lenovo IdeaPad-cr |
|---|
| Colour | black |
|---|
| Form Factor | Laptop |
|---|
| Standing screen display size | 14 Inches |
|---|
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
|---|
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
|---|
| Package Dimensions | 45 x 35 x 10 cm; 1.7 kg |
|---|
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
|---|
| Item model number | Del-3490-i3-8-512-cr |
|---|
| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Type | Intel Core i3 |
|---|
| Processor Speed | 2 GHz |
|---|
| Processor Count | 1 |
|---|
| RAM Size | 8 GB |
|---|
| Memory Technology | DDR4 |
|---|
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| Maximum Memory Supported | 12 GB |
|---|
| Hard Drive Size | 512 GB |
|---|
| Hard Disk Description | SSD |
|---|
| Hard Drive Interface | Solid State |
|---|
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
|---|
| Audio Details | Headphones |
|---|
| Speaker Description | Integrated high quality speakers |
|---|
| Graphics Coprocessor | Intel HD Graphics 520 |
|---|
| Graphics Chipset Brand | Intel |
|---|
| Graphics Card Description | Integrated |
|---|
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| Graphics Card Interface | Integrated |
|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
|---|
| Number of HDMI Ports | 1 |
|---|
| Optical Drive Type | No Optical Device |
|---|
| Power Source | ac |
|---|
| Hardware Platform | Windows |
|---|
| Operating System | Windows 11 |
|---|
| Average Battery Life (in hours) | 1.5 Hours |
|---|
| Are Batteries Included | Yes |
|---|
| Lithium Battery Energy Content | 55 Watt Hours |
|---|
| Lithium Battery Weight | 50 Grams |
|---|
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
|---|
| Included Components | Laptop, Power Cord, Battery |
|---|
| Manufacturer | Lenovo |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Item Weight | 1 kg 700 g |
|---|
Comments
Post a Comment