Acer Aspire Lite 12th Gen Intel Core i3-1215U Premium Metal Laptop (Windows 11 Home/8 GB RAM/512GB SSD) AL15-52, 39.62cm (15.6") Full HD Display, Metal Body, Steel Gray, 1.59 Kg
Ports & Slots| Total USB Ports | 3 |
|---|
| Hardware Connectivity | Bluetooth, HDMI, USB 2.0 |
|---|
| Number Of Ports | 3 |
|---|
| Total HDMI Port | 1 |
|---|
Additional details| Colour | Steel Gray |
|---|
| Video Processor | Intel |
|---|
| Chipset Type | Intel |
|---|
| Hard Drive Interface | Solid State |
|---|
| Graphics Description | Integrated |
|---|
| Item Weight | 1590 Grams |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Graphics Ram Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| Product Features | Thin |
|---|
| Hard Disk Description | SSD |
|---|
| Warranty Type | One-year International Travelers Warranty (ITW) |
|---|
| Compatible Devices | Laptop |
|---|
| Specific Uses For Product | Multimedia |
|---|
| Form Factor | Clamshell |
|---|
| Item Dimensions L x W x Thickness | 23.9L x 36W x 2Th Centimeters |
|---|
Connectivity| Computer Wireless Type | Bluetooth |
|---|
| Network Connectivity Technology | Bluetooth, Wi-Fi, USB, HDMI |
|---|
| Wireless Technology | Bluetooth, Wi-Fi |
|---|
Display| Scanner Resolution | 1080p |
|---|
| Display Type | LCD |
|---|
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixel |
|---|
| Screen Size | 15.6 Inches |
|---|
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 |
|---|
Processor| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Count | 1 |
|---|
| Processor Type | Core i3 |
|---|
| Processor Speed | 3.3 GHz |
|---|
| CPU Model Speed Maximum | 4.4 GHz |
|---|
| CPU Model Number | Intel Core i3-1215U processor |
|---|
Memory| Available Memory Slots | Yes |
|---|
| System RAM Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| RAM Memory Installed | 8 GB |
|---|
| Ram Memory Maximum Size | 32 GB |
|---|
| RAM Memory Technology | DDR4 |
|---|
Input Devices| Human Interface Types | Keyboard, Numeric Keypad |
|---|
| Keyboard Description | Gaming |
|---|
Item details| Box Contents | 1U (contains Laptop 1N, Power cord 1N, Adapter 1N, User Manual 1N) |
|---|
| Model Year | 2023 |
|---|
| Manufacturer | Acer, ACER INDIA PRIVATE LIMITED, RS No.38/2, Sedarpet Village, Villanur Commune, Poducherry - 605111. |
|---|
| Customer Reviews | 3.9 out of 5 stars |
|---|
| Model Name | AL15-52 |
|---|
| Best Sellers Rank | #1,049 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #17 in Traditional Laptops
|
|---|
| ASIN | B0CKLN7PSZ |
|---|
| Model Number | Al15-52 |
|---|
| Brand Name | Acer |
|---|
Battery| Battery Cell Type | Lithium Ion |
|---|
| Lithium Battery Energy Content | 36 Watt Hours |
|---|
| Number Of Cells | 3 |
|---|
Comments
Post a Comment