Acer Chromebook Intel Celeron Dual-Core N4500 (Chrome OS/8 GB/128 GB eMMC) CB314-3H with 35.5 cm (14") HD Display, Pure Silver, 1.45 KG

Additional details| Colour | Black |
|---|
| Video Processor | Intel |
|---|
| Graphics Description | Integrated |
|---|
| Item Weight | 1450 Grams |
|---|
| Graphics Co Processor | Intel UHD Graphics |
|---|
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| Graphics Ram Type | DRAM |
|---|
| Automatic Backup Software Included | Chrome OS |
|---|
| Product Features | Anti Glare Coating |
|---|
| Hard Disk Description | Emmc |
|---|
| Specific Uses For Product | Student |
|---|
| Form Factor | chromebook |
|---|
| Item Dimensions L x W x Thickness | 22.5L x 32.6W x 2Th Centimeters |
|---|
Item details| Box Contents | 1U (contains Laptop 1N, Power cord 1N, Adapter 1N, User Manual 1N) |
|---|
| Model Year | 2023 |
|---|
| Manufacturer | Acer, Quanta, Tech-Front (Chongqing) Computer Co.,Ltd, (Quanta Chongqing), 18#,Zongbao Road, Shapingba District, Chongqing, China |
|---|
| Customer Reviews | 3.0 out of 5 stars |
|---|
| Model Name | CB314-3H |
|---|
| Best Sellers Rank | #19,641 in Computers & Accessories (See Top 100 in Computers & Accessories) #558 in Traditional Laptops
|
|---|
| ASIN | B0CJJVT8M5 |
|---|
| Brand Name | Acer |
|---|
Audio| Audio Output Type | Speakers |
|---|
Processor| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Count | 1 |
|---|
| Processor Type | Celeron |
|---|
| Processor Speed | 1.1 GHz |
|---|
| CPU Model Number | Intel Celeron N4500 |
|---|
Memory| RAM Memory Installed | 8 GB |
|---|
| Ram Memory Maximum Size | 8 GB |
|---|
| RAM Memory Technology | LPDDR4X |
|---|
Connectivity| Network Connectivity Technology | USB |
|---|
| Wireless Technology | Bluetooth |
|---|
Display| Display Technology | LED |
|---|
| Scanner Resolution | 1080p |
|---|
| Display Type | LCD |
|---|
| Native Resolution | 1920 x 1080 pixels |
|---|
| Screen Size | 14 Inches |
|---|
| Maximum Display Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
|---|
Battery| Battery Cell Type | Lithium Ion |
|---|
| Lithium Battery Energy Content | 50 Watt Hours |
|---|
Comments
Post a Comment