Acer Aspire Lite 12th Gen Intel Core i3-1215U Premium Metal Laptop (Windows 11 Home/8 GB RAM/512GB SSD) AL15-52, 39.62cm (15.6") Full HD Display, Metal Body, Steel Gray, 1.59 Kg
Product information
| Brand | Acer |
|---|
| Manufacturer | Acer, ACER INDIA PRIVATE LIMITED, RS No.38/2, Sedarpet Village, Villanur Commune, Poducherry - 605111. |
|---|
| Series | AL15-52 |
|---|
| Colour | Steel Gray |
|---|
| Form Factor | Clamshell |
|---|
| Item Height | 48.1 Centimeters |
|---|
| Item Width | 9.3 Centimeters |
|---|
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
|---|
| Resolution | 1920 x 1080 |
|---|
| Product Dimensions | 48.1 x 9.3 x 48.1 cm; 1.59 kg |
|---|
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
|---|
| Item model number | Al15-52 |
|---|
| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Type | Core i3 |
|---|
| Processor Speed | 3.3 GHz |
|---|
| Processor Count | 1 |
|---|
| RAM Size | 8 GB |
|---|
| Memory Technology | DDR4 |
|---|
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| Maximum Memory Supported | 32 GB |
|---|
| Hard Disk Description | SSD |
|---|
| Hard Drive Interface | Solid State |
|---|
| Graphics Chipset Brand | Intel |
|---|
| Graphics Card Description | Integrated |
|---|
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| Graphics Card Interface | Integrated |
|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
|---|
| Wireless Type | Bluetooth |
|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
|---|
| Number of HDMI Ports | 1 |
|---|
| Wattage | 65 Watts |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Are Batteries Included | Yes |
|---|
| Lithium Battery Energy Content | 36 Watt Hours |
|---|
| Lithium Battery Weight | 0.5 Grams |
|---|
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
|---|
| Number of Lithium Metal Cells | 3 |
|---|
| Included Components | 1U (contains Laptop 1N, Power cord 1N, Adapter 1N, User Manual 1N) |
|---|
| Manufacturer | Acer |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Item Weight | 1 kg 590 g |
|---|
Comments
Post a Comment