Acer Aspire 3 Laptop Intel Core Celeron N4500 Processor Laptop (8 GB LPDDR4X SDRAM/256 GB SSD/Win11 Home/38 WHR/HD Webcam) A325-45 with 39.63 cm (15.6") HD Display, Pure Silver, 1.5 KG
Acer Aspire 3 Laptop Information
| Brand | Acer |
|---|
| Manufacturer | Acer, ACER INDIA (PRIVATE) LTD, R.S. no 38/2, Sederapet Village,Villianur Commune,Puducherry-605111 |
|---|
| Series | Aspire 3 |
|---|
| Colour | Silver |
|---|
| Form Factor | Laptop |
|---|
| Item Height | 44 Centimeters |
|---|
| Item Width | 27.8 Centimeters |
|---|
| Standing screen display size | 15.6 Inches |
|---|
| Screen Resolution | 1366 x 768 |
|---|
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
|---|
| Product Dimensions | 7.4 x 27.8 x 44 cm; 2 g |
|---|
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
|---|
| Item model number | A325-45 |
|---|
| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Type | Celeron |
|---|
| Processor Speed | 1.1 GHz |
|---|
| Processor Count | 1 |
|---|
| RAM Size | 8 GB |
|---|
| Memory Technology | LPDDR4X |
|---|
| Computer Memory Type | SDRAM |
|---|
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
|---|
| Hard Disk Description | SSD |
|---|
| Audio Details | Speakers |
|---|
| Graphics Chipset Brand | Intel |
|---|
| Graphics Card Description | Integrated |
|---|
| Graphics RAM Type | SDRAM |
|---|
| Graphics Card Interface | Integrated |
|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
|---|
| Wireless Type | 802.11a/b/g/n/ac |
|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
|---|
| Wattage | 65 Watts |
|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
|---|
| Are Batteries Included | Yes |
|---|
| Number of Lithium Ion Cells | 2 |
|---|
| Number of Lithium Metal Cells | 2 |
|---|
| Included Components | 1U (contains Laptop 1N, Power cord 1N, Adapter 1N, User Manual 1N) |
|---|
| Manufacturer | Acer |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Item Weight | 2 g |
|---|
Comments
Post a Comment