Primebook S Wifi, 2024(NEW) Android Based MediaTek MT8183 - (PrimeOS) Thin and Light Laptop (11.6 Inch, 1.065 Kg, Type C) (4GB/128GB eMMC Storage)
Product information
| Brand | Primebook |
|---|
| Series | Primebook S Wifi |
|---|
| Colour | Black |
|---|
| Form Factor | Laptop |
|---|
| Standing screen display size | 11.6 Inches |
|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
|---|
| Resolution | 1366 x 768 Pixels |
|---|
| Package Dimensions | 32.79 x 23.5 x 8.3 cm; 1.85 kg |
|---|
| Processor Brand | MediaTek |
|---|
| Processor Type | MediaTek MT8183 |
|---|
| Processor Speed | 2 GHz |
|---|
| Processor Count | 1 |
|---|
| RAM Size | 8 |
|---|
| Memory Technology | LPDDR4 |
|---|
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
|---|
| Hard Drive Size | 128 GB |
|---|
| Hard Disk Description | Emmc |
|---|
| Audio Details | Speakers |
|---|
| Graphics Coprocessor | Mali-G72 |
|---|
| Graphics Chipset Brand | MediaTek |
|---|
| Graphics Card Description | Integrated |
|---|
| Graphics RAM Type | DDR4 SDRAM |
|---|
| Graphics Card Interface | Integrated |
|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
|---|
| Wireless Type | 802.11ac |
|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
|---|
| Number of HDMI Ports | 1 |
|---|
| Voltage | 3.6 Volts (AC) |
|---|
| Rear Webcam Resolution | 2 MP |
|---|
| Hardware Platform | Laptop |
|---|
| Operating System | PrimeOS |
|---|
| Included Components | User Manual, Primebook Laptopp, Type C Charger |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Item Weight | 1 kg 850 g |
|---|
Comments
Post a Comment