Trixis Pluto P6601 - High-Performance i3 3rd Gen Desktop PC with H61 CPU, 4GB DDR3 RAM, 500GB HDD, 128GB SSD, Preloaded Essential Software, Sleek Black Design
Product information
| Brand | Trixis |
|---|
| Manufacturer | Trixis India, support@Trixis.in or call +91 90 8181 2131 |
|---|
| Series | Pluto |
|---|
| Colour | Black |
|---|
| Form Factor | micro atx |
|---|
| Item Height | 36.5 Centimeters |
|---|
| Item Width | 17 Centimeters |
|---|
| Standing screen display size | 3.5 Inches |
|---|
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
|---|
| Product Dimensions | 36.6 x 17 x 36.5 cm; 5.5 kg |
|---|
| Item model number | P6601 |
|---|
| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Type | Core i3 Family |
|---|
| Processor Speed | 3.9 GHz |
|---|
| Processor Socket | LGA 1155 |
|---|
| RAM Size | 4 GB |
|---|
| Memory Technology | DDR3 |
|---|
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
|---|
| Maximum Memory Supported | 16 GB |
|---|
| Hard Drive Size | 500 GB |
|---|
| Hard Disk Description | HDD |
|---|
| Hard Drive Interface | eSATA |
|---|
| Speaker Description | built in |
|---|
| Graphics Coprocessor | Integrated Graphics |
|---|
| Graphics Card Description | Integrated |
|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
|---|
| Number of USB 2.0 Ports | 5 |
|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
|---|
| Number of HDMI Ports | 1 |
|---|
| Hardware Platform | Windows |
|---|
| Operating System | Windows |
|---|
| Included Components | Main Unit : Tixis Pluto, WiFi Adaptor, PSU Power Cord |
|---|
| Manufacturer | Trixis India |
|---|
| Country of Origin | India |
|---|
| Item Weight | 5 kg 500 g |
|---|
Comments
Post a Comment