LP Best Price - 16989/- ONLY -(Refurbished) HP EliteBook 840 G2, Intel Core i5-5300U up to 2.3 GHz, 8GB RAM, 500 GB SATA Windows 10 Pr
(Refurbished) HP EliteBook 840 G2, Intel Core i5-5300U up to 2.3 GHz, 8GB RAM, 500 GB SATA Windows 10 Pr
| Brand | HP |
|---|---|
| Manufacturer | HP |
| Series | HP EliteBook |
| Colour | Grey |
| Form Factor | Laptop |
| Item Height | 0.8 Inches |
| Item Width | 13.3 Inches |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1366x768 |
| Resolution | 1366x768 Pixels |
| Product Dimensions | 23.62 x 33.78 x 2.03 cm; 1.55 kg |
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
| Item model number | 840G2 |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 2.3 GHz |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 8 GB |
| Memory Technology | DDR3 |
| Computer Memory Type | DDR3 SDRAM |
| Memory Clock Speed | 2.3 GHz |
| Hard Drive Size | 500 GB |
| Hard Disk Description | SATA |
| Hard Drive Interface | Serial ATA |
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
| Audio Details | Headphones |
| Graphics Coprocessor | Intel |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | DDR3 SDRAM |
| Graphics Card Ram Size | 8 GB |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ac |
| Power Source | Battery Powered |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 10 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 1 Watt Hours |
| Lithium Battery Voltage | 11.1 Volts |
| Lithium Battery Weight | 1 Grams |
| Number of Lithium Ion Cells | 6 |
| Included Components | Intel Core i5 |
| Manufacturer | HP |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 1 kg 550 g |

Comments
Post a Comment