(Refurbished) HP Chromebook C640 10th Gen Intel Core i5 FHD Thin & Light Touchscreen Laptop (8 GB DDR4 RAM/64 GB eMMC SSD + 128 GB MicroSD Card/14" (35.6 cm) FHD/Chrome OS/WiFi/BT/Webcam/Intel Graphics)

| Brand | HP |
|---|
| Manufacturer | HP |
|---|
| Series | HP Chrome |
|---|
| Colour | silver |
|---|
| Form Factor | Laptop, Chromebook |
|---|
| Standing screen display size | 14 Inches |
|---|
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixel |
|---|
| Resolution | 1920 x 1080 Pixels |
|---|
| Package Dimensions | 48.1 x 30.9 x 6.3 cm; 1.61 kg |
|---|
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
|---|
| Item model number | HP Chrome |
|---|
| Processor Brand | Intel |
|---|
| Processor Type | Intel Core i5 |
|---|
| Processor Speed | 1.7 GHz |
|---|
| Processor Count | 1 |
|---|
| RAM Size | 8 GB |
|---|
| Memory Technology | DDR4 |
|---|
| Maximum Memory Supported | 8 GB |
|---|
| Hard Drive Size | 64 GB |
|---|
| Hard Disk Description | SSD |
|---|
| Hard Disk Rotational Speed | 5400 RPM |
|---|
| Audio Details | Headphones |
|---|
| Graphics Chipset Brand | Intel |
|---|
| Graphics Card Description | Integrated |
|---|
| Graphics RAM Type | Shared |
|---|
| Graphics Card Ram Size | 2 GB |
|---|
| Graphics Card Interface | Integrated |
|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
|---|
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
|---|
| Voltage | 240 Volts |
|---|
| Wattage | 45 Watts |
|---|
| Power Source | ac |
|---|
| Operating System | Chrome OS |
|---|
| Average Battery Life (in hours) | 10 Hours |
|---|
| Are Batteries Included | Yes |
|---|
| Lithium Battery Energy Content | 55 Watt Hours |
|---|
| Lithium Battery Weight | 50 Grams |
|---|
| Number of Lithium Ion Cells | 3 |
|---|
| Included Components | Laptop, Power Cord, Battery |
|---|
| Manufacturer | HP |
|---|
| Country of Origin | China |
|---|
| Item Weight | 1 kg 610 g |
|---|
Comments
Post a Comment